poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Rayon - sztuczny jedwab.Kto lubi piękne i szlachetne tkaniny ten wie, jak drogi jest prawdziwy jedwab. Ale nie ma chyba rzeczy, której by człowiek nie podrobił. Podobno sztuczny, zwany rayonem, ma już 100 lat!

Co ciekawe, występują trzy rodzaje rayonu:

 1. Rayon celulozowy, wynaleziony w 1891 roku. Bardzo niepraktyczny, ponieważ nie przepuszcza powietrza.

2. Rayon wiskozowy, wyjątkowo podatny na spalenie. Wystarczy mała iskra, aby np. stanik stanął w płomieniach. Jest to również materiał mało elastyczny.

3. Rayon miedziawy, nie zrobił kariery ze względu na wygląd. Wynaleziony w 1890 roku najbardziej przypomina jedwab naturalny.

Nie będę się tu rozpisywał nad produkcją szczegółową, bo nawet nie jestem w stanie zapamiętać procesów chemicznych, przez jakie musi przejść rayon. Warto jednak zapamiętać pewne ciekawostki:

- Rayon jest przeźroczystym włóknem powstałym z przetworzonej celulozy. Jest to również kolejny etap przetwarzania wiskozy.
- Sztuczny jedwab zwany jest również drewnianym jedwabiem.

Nie każdy lubi ubrania ze sztucznego jedwabiu, ponieważ ulega on widocznym zagnieceniom. Kurtki, sukienki czy majtki po całym dniu noszenia wyglądają dość niechlujnie. Jest to jednak bardzo lekki materiał i niektórzy właśnie za to sobie go cenią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz